Míra bezpečí dítěte na ulici, ve škole a online

3. 09. 2017 21:55:24
Ředitelé škol vědí že v současné době se těžiště šikany přesunulo do online prostředí. Formy skryté šikany reagující na situace v třídním kolektivu jsou mnohdy daleko krutější a mají dalekosáhlé následky.

Novelizace školského zákona přináší změnu paragrafů upravujících práva a povinnosti pedagogických pracovníků a dále také stanovuje postup při zvláště závažných porušeních školského zákona. Významným způsobem se zvyšuje ochrana učitelů před šikanou. Kroky, které je v případě šikany nutno udělat především ze strany vedení školy, jsou taxativně vymezeny.

V návaznosti na tato zákonná opatření vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k začátku školního roku metodický materiál. V podrobném návodu stanovuje postupy, jak reagovat v okamžiku, kdy ve škole dojde k závažným projevům šikany. Pomůcka platí obecně, lze z ní odvodit nutná opatření v případě jakéhokoli závažného porušení školního řádu v této oblasti, tedy i pro kyberšikanu a další negativní formy chování v online prostředí.

Příklady uvedené v textu jsou nepochybně takovým porušením, které si vyžaduje tvrdý a nekompromisní postup a je na místě je řešit prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení či prostřednictvím orgánů sociálně právní ochrany dětí. Všechny jsou ale typickými školními situacemi – fyzickou šikanou v tom pravém slova smyslu. Příručka bohužel neobsahuje ani jeden případ kyberšikany či závadného chování v online prostředí.

Přitom všichni ředitelé vědí, že v současné době se těžiště šikany přesunulo právě do online prostředí. Formy skryté šikany reagující na situace v třídním kolektivu jsou mnohdy daleko krutější, mají dalekosáhlé následky, velmi obtížně se prokazují a mnohdy se bohužel i ze strany škol přehlížejí. Výsledky výzkumu z roku 2013 konstatují, že s jistou formou kyberšikany má zkušenost 51 % dětí. (Podrobnější analýzu pak můžete najít v publikaci na E-bezpečí.) Kyberšikana je tedy přinejmenším stejně tak častá jako typická školní fyzická či psychická šikana. Ze své dlouholeté praxe však odhaduji, a mnohé názory v diskuzích to potvrzují, že různorodá forma online útisku je naopak významně častější právě i pro svou skrytou formu. Se stoupající dostupností digitálních technologií a školních wifi význam prevence právě v této oblasti nabývá na důležitosti, nebo spíše na nezbytnosti. Totéž platí i pro odpovědnost rodičů za své děti. K této otázce se vrátím později, protože právě postoj rodiče hraje v ochraně jednotlivce v online prostředí zásadní roli.

Když k tomu všemu doplníme Národní výzkum kyberšikany učitelů z roku 2016, který konstatuje, že něco přes 20 % učitelů bylo terčem šikany online, ať už to byly sociální sítě, emaily, chat či jiné formy, je zřejmé, že online prostředí se stalo válčištěm. Co je v online prostředí možné, není snad ani potřeba teď před volbami příliš rozebírat.

Nárůst kyberšikany vůči všem ve škole je opravdovou hrozbou vzdělávání a sociálních vztahů mezi žáky, učiteli a dalšími osobami ve školách. Diskuze nad formami zajištění a mírou bezpečí na ulici, ve škole, ale i v online prostředí je nepochybně tématem, které bude hrát svou roli i v letošní volební kampani.

Jsem proto velmi zvědav, jaké výsledky přinese rozsáhlý průzkum školního klimatu a bezpečnosti na pražských středních školách, realizovaný pod názvem „Bezpečná pražská škola“, který svou komplexností může přinést celou řadu podnětů pro následnou prevenci.

Touto poznámkou nechci rozhodně říci, že by se této problematice nevěnovala náležitá pozornost. Metodický pokyn ministerstva z roku 2016 řeší tuto oblast poměrně dobře, v současné době se připravuje aktualizace věnovaná právě patologickým jevům online.

Uvedení příkladů online kriminality nezletilých ve vazbě na školu by bylo ve výše zmíněném zásadním dokumentu velmi vhodné a účelné. Identifikovat agresivní chování bývá mnohem snazší než odhalit a náležitě zdokumentovat případy šikany online. Už jen přímým výčtem příkladů, které byly dovedeny do soudní praxe, by zmíněný dokument usnadnil vedení škol rozhodování o závažnosti prohřešku. Jednoznačně uvedený výčet by také přispěl k nevědomému vnímání online problematiky jako stejně zásadního tématu.

Autor: Milan Hausner | neděle 3.9.2017 21:55 | karma článku: 10.95 | přečteno: 333x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 122 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 109 |

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 37.99 | Přečteno: 916 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 34.01 | Přečteno: 3398 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 565

Občas si Vás, milé čtenáře, dovolím oslovit s nějakým tím blogem, teď už i mimo školství.

Narodil jsem se 28. 5. 1955 v Písku. Vystudoval jsem Vysokou školu zemědělskou, pedagogiku a školský management. Po téměř celou profesní kariéru jsem působil jako ředitel pražské ZŠ Lupáčova; expert pro využívání digitálních technologií ve školách včetně autorství různorodých aktivit v prevenci negativních jevů v online prostředí. Opakovaně jsem byl pracovníkem ministerstva školství pro strategii digitálního vzdělávání a podílel se na jejím vývoji od roku 2002. Jsem duchovním otcem národní soutěže učitelské tvořivosti DOMINO ČR, kde letos proběhne již VII. ročník. Vedl jsem celou řadu projektů v oblasti polytechnické výuky a mezinárodních výměn a také spolupracoval na stávajícím konceptu hodnocení kvality škol Českou školní inspekcí. V současnosti pracuji jako vedoucí oddělení školství MČ Praha 3. Jsem nositelem dvou prestižních ocenění Evropské jazykové ceny v letech 2014 a 2016. Překládám z angličtiny a jsem členem správní rady Nadačního fondu Umbilicus. 

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...